محققان چینی با تولید سلول‌های بنیادی قدرتمند از پوست موش، از آنها برای تولید موش زنده استفاده کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این پژوهشگران در این مطالعه از سلول های پوستی پرتوان تحریک شده موسوم به iPS استفاده کردند. این سلولها به گونه ای دوباره برنامه ریزی شده اند که ظاهر و رفتار سلول های بنیادی جنینی شده را دارند.
سلول های بنیادی جنینی که از جنین های چند روزه گرفته می شود، توانایی تبدیل شدن به هر نوع سلولی را دارد. می توان این سلول ها را در رحم موش مادر قرار داد تا بچه موش زنده متولد شود.
این تحقیقات که نتایج آن در نشریه نیچر منتشر شده، به معنای آن است که از نظر فرضی امکان همتاسازی یک فرد با استفاده از سلولهای بافت پیوندی معمولی که در پوست فرد قرار دارد، وجود دارد، اما متخصصان امر، سریعا خود را از چنین موضوع بحث انگیزی کنار کشیدند.
“فانی زنگ” از موسسه ژنتیک پزشکی شانگهای در دانشگاه شانگهای جیا تونگ، می گوید: ما مطمئن هستیم که اثبات چندمنظوره بودن سلول های دوباره برنامه ریزی شده در موشها، نتایج عظیمی خواهد داشت و از این تحقیق می توان به شناخت عوامل اصلی بیماری ها و تهیه دارو و درمان برای بیماری های انسانی دست یافت.
وی افزود تلاش برای استفاده از سلول های iPS در تولید مثل انسانی ، اقدام اخلاقی نیست. زنگ با اشاره به اهمیت وجود مرزهای اخلاقی در علم تاکید کرد: تحقیقات آنها به هیچ وجه به معنای گام نخست در این مسیر نیست.
تا کنون هیچ کس یک انسان را همتا سازی نکرده است. اگرچه بسیاری از تحقیقات سلولهای بنیادی بر روی موش ها، در مورد انسان نیز تکرار شده، اما تمامی آنها در انسان انجام نشده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>